Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Τομέας Πληροφορικής, Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής

Η ειδικότητα Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής δίνει έμφαση

1. στα Συστήματα Διαχείρισης Βάσεων Δεδομένων, καθώς και σε
  2. Εφαρμογές & Θέματα Συντήρησης Πληροφοριακών Συστημάτων.
Δυνατότητες εργασίας:
Ο απόφοιτος των ειδικοτήτων του τομέα Πληροφορικής μπορεί να εργαστεί τόσο στον Δημόσιο, όσο και στον ιδιωτικό τομέα.front rack server 1243429 1280x960
  • Επιχειρήσεις, οργανισμούς, εκπαιδευτικές μονάδες κ.ά., καθώς επίσης και σε φορείς που χρησιμοποιούν προϊόντα και υπηρεσίες πληροφορικής. Επιχειρήσεις που:
    • Κατασκευάζουν ή υποστηρίζουν προϊόντα πληροφορικής.
    • Σχεδιάζουν, εγκαθιστούν και υποστηρίζουν δίκτυα υπολογιστών και δικτυακές υπηρεσίες.
    • Αναπτύσσουν και υποστηρίζουν εφαρμογές λογισμικού.
    • Προωθούν και πωλούν προϊόντα ή υπηρεσίες πληροφορικής, δικτυακό εξοπλισμό και δικτυακές υπηρεσίες και εφαρμογές λογισμικού.
  • Ως ελεύθερος επαγγελματίας (π.χ. γραφείο υποστήριξης και προώθησης δικτυακού εξοπλισμού και δικτυακών υπηρεσιών).

Ο απόφοιτος μπορεί να:

• Αναλαμβάνει  όσα αναφέρονται στην εγκατάσταση, υποστήριξη, διαχείριση και αξιοποίηση συστημάτων ενός χρήστη και απλών τοπικών δικτύων.
  • Αναλαμβάνει υπό την επίβλεψη, τον έλεγχο και τις οδηγίες κάποιου υπεύθυνου όσα αναφέρονται σε μεγαλύτερα συστήματα, μεγαλύτερα δίκτυα, το Διαδίκτυο ή άλλες δραστηριότητες
  •  Κάνει χρήση υπηρεσιών και προϊόντων πληροφορικής.
  • Υποστηρίζει, ως προς την χρήση των συστημάτων, τους πελάτες ή τους χρήστες αντίστοιχων υπηρεσιών.
  • Πωλεί, εγκαθιστά και υποστηρίζει υπηρεσίες και προϊόντα πληροφορικής και διαδικτυακό εξοπλισμό.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πληροφορικής.
  • Διαχειρίζεται εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  •  Εγκαθιστά, υποστηρίζει και συντηρεί εξοπλισμό και υπηρεσίες απλών τοπικών δικτύων υπολογιστών.
  • Αναπτύσσει απλές εφαρμογές πολυμέσων και Διαδικτύου.
  • Δημιουργεί ιστοσελίδες και συντηρεί το περιεχόμενό τους.

Μαθήματα της Ειδικότητας Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Γ Τάξη)

Στη Γ’ τάξη του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ., οι μαθητές, που είναι κάτοχοι :

• Απολυτηρίου Λυκείου ή οποιουδήποτε άλλου Πτυχίου ειδικότητας του Τομέα Πηροφορικής, παρακολουθούν  20 ώρες μαθημάτων Ειδικότητας Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής
  • Απολυτηρίου Γυμνασίου, παρακολουθούν  επιλέον 10 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας.

Τα μαθήματα Ειδικότητας: Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής έχουν ως εξής:

Ωρολόγιο Πρόγραμμα της Ειδικότητας Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής (Γ τάξη)

Το ωρολογιο πρόγραμμα της Ειδικότητας Τεχνικός Εφαρμογών Πληροφορικής για το σχολικό έτος 2023-24 που ισχύει από Δευτέρα 27/11/2023