Τομέας Μηχανολογίας

Μηχανολογία
Τα Μηχανολογικά Επαγγέλματα απαιτούν οργανωτικές ικανότητες, μεθοδικότητα κι ιδιαίτερη υπευθυνότητα για την εκτέλεση των μελετών που εκπονεί ο Μηχανολόγος Μηχανικός.
Ακόμα, σημαντικά προσόντα για τα επαγγέλματα αυτά είναι η ευχέρεια στο τεχνικό σχέδιο, στους υπολογισμούς και στις μετρήσεις, καθώς και η καλή αντίληψη των μηχανών ή του χώρου.
Ο δυναμισμός, η συνέπεια και η πρακτική σκέψη είναι επίσης θετικά προσόντα για την άσκηση των επαγγελμάτων. Τέλος, απαιτούνται διοικητικές ικανότητες, ικανότητες συνεργασίας και επικοινωνίας και ομαδικό πνεύμα, διότι συχνά οι επαγγελματίες αυτοί αποτελούν μέλος μιας ομάδας εργασίας.
Μαθητές / τριες  που έχουν αυτά τα χαρακτηριστικά θα μπορούν να εξετάσουν την προοπτική σταδιοδρομίας στις ειδικότητες που προσφέρει ο τομέας της Μηχανολογίας.

Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Μηχανολογίας:

Εργαστήρια Τομέα Μηχανολογίας

Ο τομέας Μηχανολογίας περιλαμβάνει τα εργαστήρια:

• Εργαστήριο Ηλεκτρικού Συστήματος Αυτοκινήτων
  • Εργαστήριο Μηχανών & Συστημάτων Αυτοκινήτων
  • Εργαστήριο Ψυκτικών Εγκαταστάσεων & Κλιματισμού
  • Εργαστήριο Μηχανολογικών Κατασκευών
  • Εργαστήριο Εργαλειομηχανών
  • Εργαστήριο Υδραυλικών Εγκαταστάσεων

Μαθήματα Τομέα Μηχανολογίας (Β Τάξη)

Οι μαθητές και μαθήτριες που επιλέγουν τον Τομέα Μηχανολογίας στη Β’ τάξη του Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν 20 ώρες μαθημάτων Τομέα και 10 ώρες μαθημάτων Γενικής Παιδείας την εβδομάδα.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα του Τομέα Μηχανολογίας (Β Τάξη)

Το ωρολογιο πρόγραμμα του Τομέα Μηχανολογίας για το σχολικό έτος 2023-24 που ισχύει από Δευτέρα 27/11/2023