Εγγραφές

Οι εγγραφές στα ΕΠΑ.Λ. πραγματοποιούνται κάθε σχολικό έτος για τους μαθητές που εισάγονται για πρώτη φορά, και οι οποίοι εντάσσονται σε τάξη.

Για την εγγραφή στην Α΄ τάξη ΕΠΑ.Λ., οι τίτλοι των αποφοίτων κάθε Γυμνασίου διαβιβάζονται υπηρεσιακώς, μετά την ολοκλήρωση της διαδικασίας υποβολής Ηλεκτρονικής Αίτησης, στο ΕΠΑ.Λ. στο οποίο έχουν κατανεμηθεί.

Για την πραγματοποίηση εγγραφής μαθητή/τριας που έχει παραλάβει τον απολυτήριο τίτλο του Γυμνασίου, στην Α΄ τάξη δημοσίου ΕΠΑ.Λ.:

1. αν η εγγραφή πραγματοποιείται το ημερολογιακό έτος έκδοσης του τίτλου, τότε ο τίτλος κατατίθεται στο Γυμνάσιο έκδοσης, προκειμένου να διαβιβαστεί στο ΕΠΑ.Λ. εγγραφής,
  2.  αν η εγγραφή πραγματοποιείται σε μεταγενέστερα έτη από το έτος έκδοσης του τίτλου και δεν έχει πραγματοποιηθεί εγγραφή σε ΓΕ.Λ. ή σε ΕΠΑ.Λ., τότε η εγγραφή πραγματοποιείται με την κατάθεση του τίτλου στο ΕΠΑ.Λ. εγγραφής,, από τον μαθητή  (ή τον κηδεμόνα  αν αυτός είναι ανήλικος).

Οι αιτήσεις εγγραφής-ανανέωσης εγγραφής πραγματοποιούνται στα Επαγγελματικά Λύκεια εντός του Μαΐου-Ιουνίου του προηγούμενου σχολικού έτους

Κατ’ εξαίρεση πραγματοποιούνται εγγραφές τον Σεπτέμβριο και μέχρι την έναρξη των μαθημάτων σε λειτουργούντα τμήματα:

1. για τους μαθητές που παραπέμφθηκαν στην εξεταστική περίοδο του Σεπτεμβρίου
  2. για τους απόφοιτους  (ΓΕΛ -ΕΠΑΛ) οι οποίοι επιθυμούν την εγγραφή τους σε Επαγγελματικό Λύκειο για την απόκτηση πτυχίου ειδικότητας και οι οποίοι συμμετείχαν στις Πανελλαδικές Εξετάσεις του προηγούμενου σχολικού έτους και
  3. για τους/τις μαθητές/τριες που αδυνατούσαν να εγγραφούν για λόγους ανωτέρας βίας (π.χ. για λόγους υγείας, σοβαρούς οικογενειακούς λόγους κλπ.).

Εκπρόθεσμη εγγραφή πραγματοποιείται μετά από έγκριση του Διευθυντή της οικείας Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης έως δέκα (10) ημέρες μετά την έναρξη των μαθημάτων

Ανανέωση Εγγραφής

Η ανανέωση εγγραφής, πραγματοποιείται κάθε σχολικό έτος μετά την έκδοση των αποτελεσμάτων των προαγωγικών και  απολυτηρίων εξετάσεων σε ημερομηνίες που καθορίζονται από  το Υπουργείο Παιδείας.

Δικαίωμα - Δικαιολογητικά Εγγραφής

Στο Εσπερινό ΕΠΑΛ Ρόδου δικαίωμα εγγραφής έχουν ενήλικοι και εργαζόμενοι ανήλικοι, κάτοχοι τουλάχιστον απολυτηρίου Γυμνασίου, Πτυχίου Κατώτερης Τεχνικής ή Επαγγελματικής Σχολής ή άλλου ισότιμου τίτλου.

Πιο συγκεκριμένα:

Μετεγγραφές