Έναρξη Εγγραφών Σεπτεμβρίου (Β' Φάση): 1/9 ως 6/9

Ξεκίνησε η Β' φάση κατ’ εξαίρεση ηλεκτρονικών αιτήσεων εγγραφών, ανανέωσης εγγραφών και μετεγγραφών για το σχολικό έτος 2022-2023

Κατά το χρονικό αυτό διάστημα είναι δυνατή:

1. η υποβολή νέων αιτήσεων,
  2. η τροποποίηση ή/και η διαγραφή τους,
  3. η αποθήκευση ή/και εκτύπωσή τους,
  4. η ηλεκτρονική υποβολή δικαιολογητικών, όπου αυτό απαιτείται.

Όσοι ενδιαφέρονται, πρέπει υποβάλλουν «Ηλεκτρονική Αίτηση», στην διεύθυνση: https://e-eggrafes.minedu.gov.gr  από την Πέμπτη 01-09-2022 και ώρα 08:00 έως και την Τρίτη 06-09-2022 και ώρα 23:59.

Το σχολείο μας θα διευκολύνει τους μαθητές, που το επιθυμούν, στην υποβολή της ηλεκτρονικής Αίτησης

Στην συνέχεια πρέπει να υποβάλουν τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την εγγραφή ή την ανανέωση εγγραφής, μέχρι 8/9/2022

Για το Εσπερινό ΕΠΑΛ Ρόδου τα τμήματα στα οποία μπορούν να υποβληθούν αιτήσεις είναι:

Α τάξη (Γενικής παιδείας),

Β Τάξη με 6 τομείς σπουδών

1. Τομέας Γεωπονίας, Τροφίμων και Περιβάλλοντος
  2. Τομέας Δομικών Έργων,
  3. Τομέας Ηλεκτρολογίας Ηλεκτρονικής & Αυτοματισμού,
  4. Τομέας Μηχανολογίας,
  5. Τομέας Πληροφορικής ,
  6. Τομέας Υγείας Πρόνοιας & Ευεξίας.

και η  Γ τάξη με 13 Ειδικότητες:

1. Ειδικότητα: Τροφίμων & Ποτών
  2. Ειδικότητα: Ανθοκομίας & Αρχιτεκτονικής Τοπίου
  3. Ειδικότητα: Δομικών Έργων & Γεωπληροφορικής
  4. Ειδικότητα: Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων
  5. Ειδικότητα: Ηλεκτρονικών & Υπολογιστικών Συστημάτων
  6. Ειδικότητα: Θερμικών & Υδραυλικών Εγκαταστάσεων & Τεχνολογίας Πετρελαίου & Φυσικού Αερίου
  7. Ειδικότητα: Ψύξης Αερισμού & Κλιματισμού
  8. Ειδικότητα: Τεχνικός Οχημάτων
  9. Ειδικότητα: Μηχανολογικών Εγκαταστάσεων & Κατασκευών
  10. Ειδικότητα: Εφαρμογών Πληροφορικής
  11. Ειδικότητα: Βοηθός Φυσικοθεραπευτή
  12. Ειδικότητα: Αισθητικής Τέχνης
  13. Ειδικότητα: Κομμωτικής Τέχνης

Οι μαθητές/τριες, οι οποίοι/ες δεν ολοκλήρωσαν την εγγραφή τους εμπρόθεσμα για λόγους ανωτέρας βίας, έχουν τη δυνατότητα να προσέρχονται στη σχολική μονάδα στην οποία έχουν κατανεμηθεί με βάση την ηλεκτρονική τους αίτηση, προκειμένου ο/η Διευθυντής/ντρια να οριστικοποιήσει την αίτησή του/της, αφού ελέγξει όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά.

Οι μαθητές/τριες που επιθυμούν αλλαγή τύπου Λυκείου,

• από ΓΕ.Λ. σε ΕΠΑ.Λ., και έχουν ήδη τοποθετηθεί σε σχολική μονάδα, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν νέα αίτηση, εφόσον αποστείλουν/καταθέσουν σχετική Υπεύθυνη δήλωση στον/στη Διευθυντή/ντρια του σχολείουτοποθέτησης. Ακολούθως, ο/η Δ/ντής/ντρια θα άρει την οριστικοποίηση της αρχικής τους αίτησης και εν συνεχεία, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα έχουν τη δυνατότητα να διαγράψουν τηνπροηγούμενη αίτησή τους και να υποβάλουν νέα αίτηση με την είσοδό τους στην εφαρμογή e-εγγραφές .
  • από ΕΠΑ.Λ σε ΓΕ.Λ., και έχουν ήδη τοποθετηθεί σε σχολική μονάδα, έχουν τη δυνατότητα να υποβάλουν νέα αίτηση, εφόσοναποστείλουν/καταθέσουν σχετική Υπεύθυνη δήλωση στον/στη Διευθυντή/ντρια του σχολείου τοποθέτησης. Ακολούθως, ο/η Δ/ντής/ντρια θα άρει την οριστικοποίηση της αρχικής τους αίτησης και εν συνεχεία, οι ενδιαφερόμενοι/ες θα έχουν τη δυνατότητα να διαγράψουν τηνπροηγούμενη αίτησή τους και να υποβάλουν νέα αίτηση με την είσοδό τους στην εφαρμογή e-εγγραφές .