Διάθεση Self - Test για την Επιστροφή στο Σχολείο

Οι μαθητές, εμβολιασμένοι και μη, θα μπορούν να προμηθεύονται από την Τετάρτη 5 Ιανουαρίου ως και το Σάββατο 8 Ιανουαρίου, πέντε (5) δωρεάν αυτοδιαγνωστικά (self) τεστ από τα φαρμακεία, προκειμένου να καλύψουν τις ανάγκες ελέγχου των δυο πρώτων εβδομάδων επαναλειτουργίας των σχολείων, δηλαδή από 10 Ιανουαρίου έως και 21 Ιανουαρίου 2022.

Ο διαγνωστικός έλεγχος για τον κορωνοϊό μέσω self test είναι υποχρεωτικός για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη

• για την πρώτη εβδομάδα (10-15/1)  θα πρέπει να  πραγματοποιηθούν τρία (3) self- test έως και 24 ώρες πριν την προσέλευση της Δευτέρας (10/1), της Τρίτης (11/1) και της Παρασκευής (14/1) στο σχολείο, ενώ
  • την επόμενη εβδομάδα θα πρέπει να  πραγματοποιηθούν δύο (2) self- test έως και 24 ώρες πριν από την προσέλευση κάθε Τρίτη και Παρασκευή στο σχολείο.

Η δήλωση και το αποτέλεσμα θα πρέπει να καταχωρίζεται στη πλατφόρμα edupass.gov.gr  την προηγούμενη ημέρα από την προσέλευση στο σχολείο ώστε να μπορεί να ενημερωθεί εγκαίρως το σχολείο και είναι υποχρεωτική για όλους τους μαθητές και τις μαθήτριες, εμβολιασμένους και μη.

Βεβαίωση αρνητικού self test οφείλουν να φέρουν όλοι οι μαθητές.

govgr